آزمون انتخاب مناسب ترین مدل برای قرارداد انتقال فناوری

چگونگی قرارداد مابین شرکت متقاضی فناوری و فناور

بیایید فرض کنیم که جذب یک فناوری برای شرکت و واگذاری دانش فنی خودمان به شرکت یا تیم دیگری باشد. پس از عبور از مراحل اولیه فنی، وارد مذاکرات همکاری شود. مدل همکاری و نوع قرارداد همکاری، یک سوال بسیار جدی برای طرفین است. موفقیت در این همکاری جدید، رابطه مستقیم با کیفیت و درستی مدل همکاری انتخاب شده دارد. گاهی این گزینه ها آنقدر مهم می شوند که در انتخاب دچار ابهام می شویم.

 

در ارائه یک فناوری به یک سرمایه گذار یا مذاکره یک شرکت صنعتی با یک فناور و شرکت دانش بنیان برای دریافت دانش فنی، انتخاب مدل مذاکره اهمیت زیادی پیدا می کند.

انتقال دانش فنی فناور به متقاضی به چه شکلی باشد؟ آیا فناور به عنوان کارشناس تحقیق و توسعه، فناوری را در شرکت پیاده کند؟ آیا یک شرکت جدید مشترک تأسیس شود؟ بهتر نیست دانش فنی به قیمت مشخصی کامل فروخته شود؟ گرفتن رویالتی چطور؟

 

آزمون انتخاب روش انتقال فناوری در واقع بر مبنای شرایط فناور و سرمایه گذار، محصول و مرحله رشد آن و پارامترهای دیگر تنظیم می شود. مدل های مختلفی توسط دانشمندان و پژوهشگران این حوزه ارائه شده ولی به صورت کلی 15 مدل مختلف برای انتقال فناوری تعریف شده است. ما در این مدل از روش دکتر آراستی و همکاران[1] استفاده کردیم. آن­ها برای انتخاب روش مناسب، چهار روش مشهور چیسا، رابرت و بری، فورد و گیلبرت را یکپارچه کردند. این آزمون در واقع یک ماتریس تصمیم گیری است که در انتها، روش (یا روش های) مناسب برای انتقال فناوری تعیین می شود.

[1] آراستی محمدرضا، مدرس یزدی محمد، دلاوری مهدی، ارایه مدلی جامع برای انتخاب روش مناسب انتقال فناوری، مهندسی صنایع و مدیریت (شریف ویژه علوم مهندسی)، مرداد - شهریور 1387، دوره 24 شماره43، صفحه 145-153.

 

 

این آزمون شامل 16 سوال و حالت مختلف است. با در نظر گرفتن شرایط خود به عنوان فناور یا شرکت متقاضی فناوری و در نظر گرفتن شرایط فناوری، محصول، بازار و شرایط طرف دیگر مذاکره، به این سوالات پاسخ دهید. بعد از مشخص کردن پاسخ ها و شرایط خود، 3 اولویت مدل مذاکره و قرارداد از پاسخ های شما بدست می آید. متناسب با مدل های پیشنهادی و بررسی دقیق تر اولویت ها، می توانید بهترین و مناسب ترین مدل و سپس قرارداد را برای خود تنظیم کنید.

 

زمان پاسخ به هر سوال سی ثانیه می باشد. اگر آماده اید دکمه شروع را بزنید.

جهت دریافت دروه آموزشی آشنایی با انواع مدل های قرار داد انتقال فناوری با تدریس مدیر عامل مهرادتک در رویداد اینوماین دانشگاه تهران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

دیدگاه خود را بنویسید

گروه واتساپ

آخرین اخبار

ایوند

رویدادهای برگزار شده و آتی

صفحه اینستاگرام

آخرین اخبار را دنبال کنید

کانال آپارات

ویدئوهای آموزشی