شرکت دانش بنیان

گاهی ایده هایی در ذهنمان شکل می گیرد و بنظرمان بسیار پول ساز خواهد بود و یا منفعت بالایی برای ما خواهد داشت. گاهی نیز برای ادامه فرایند شرکت و توسعه آن نیاز به سرمایه داریم. در این موارد و مواردی از این دست که نیاز به شناساندن ایده ها، توضیحاتی برای جذب سرمایه گذاری، تشخیص سودده یا زیان ده بودن طرح ها و... داریم، باید در ابتدای کار یک طرح کسب و کار یا Business Plan تهیه کنیم. تدوین و شکل گیری طرح کسب و کار، نیاز به شرایط و عواملی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

طرح کسب و کار یا Business Plan یعنی چه؟

طرح کسب و کار یک نوشته رسمی است که اهداف کسب ‌وکار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر و برنامه‌هایی که برای رسیدن به اهداف دنبال می‌شوند را ارائه می‌کند. این سند باید ضمن تشریح موقعیت کنونی، نیازها، انتظارات و نتایج پیش‌بینی شده را شرح داده و همه جوانب آن را بسنجد.
افرادی که به تازگی کسب و کار خود را شروع کرده اند اعم از استارت آپ ها و شرکت های فناور و... به دنبال سرمایه گذار هستند. اولین سوالی که سرمایه گذاران مطرح می کنند درباره طرح کسب و کار می باشد. طرح کسب و کار شامل یک برنامه عملیاتی شامل معرفی محصول، معرفی بازارها، برنامه مالی، معرفی اقتصادی طرح و معرفی استراتژی های شرکت یا فرد برای رسیدن به اهداف است.
انواع مختلفی از طرح هایی وجود دارند که هر کدام در موقعیت های متفاوتی به کار می آیند. بوم کسب و کار، طرح توجیهی، امکان سنجی و طرح کسب و کار؛ مواردی هستند که برای شناخت کسب و کار در موقعیت های مختلف به کار می آید.

تفاوت بوم کسب و کار، طرح توجیهی، امکان سنجی و طرح کسب و کار

بوم کسب و کار یعنی بلوک‌های تکمیل شدنی برای فعالیت‌ها. بوم کسب و کار شامل  فعالیت های کلیدی، شبکه شرکا، منابع کلیدی، ارزش پیشنهادی، مشتریان، کانال ها، روابط با مشتریان، ساختار هزینه و منابع می باشد. در بوم کسب و کار یک دید کلی از کسب و کار ارائه می شود و بیشتر برای کسب و کارهای B2B مناسب می باشد.

طرح توجیهی (Feasibility Study Report) توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف می سنجد. طرح توجیهی شامل تجزیه و تحلیل مالی، مطالعه بازار و توجیه پذیری فنی می باشد.

امکان سنجی (Feasibility Study) یعنی سنجش، بررسی و امکان عملی­ شدن و تجاری ­سازی یک ایده، طرح یا کسب­وکار. امکان سنجی شامل آشنایی با طرح، ایده، موسسه، شرکت یا سازمان، انجام تحقیقات بازار (Market Research)، مطالعه فنی و بررسی پتانسیل مالی برای اجرا کردن طرح یا ایده، برآورد سرمایه مورد نیاز برای عملیاتی شدن پروژه، شناسایی هزینه‌های تولید محصول یا ارائه سرویس و ارزش فروش سالانه طرح، پیش‌بینی از نحوه تأمین مالی و تعیین شاخص‌های مالی و بازگشت سرمایه می شود. خلاصه طرح توجیهی pfs می شود که به اسم خلاصه مدیریتی هم شناخته می شود که در آن مقدار سرمایه ثابت، مقدار سرمایه درگردش، IRR و... مشخص میشود.

طرح کسب و کار (Business Plan) با نگاه عملیاتی شکل می گیرد. مثلا اگر نیاز به تاییدیه یا جواز باشد در طرح کسب و کار ذکر می شود و در کل طرح کسب و کار نمونه تکمیل شده و عملیاتی موارد قبلی است. در نتیجه از لحاظ دستورالعمل کاربردی بهتر می تواند عمل کند.

یک طرح کسب و کار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

دغدغه مشترک صاحبان کسب و کارهای نوپا و تازه کار، پیدا کردن سرمایه گذاری است که فرایندها و ایده های فناورانه آنها را کاملا درک کند و همچنین با رغبت و انگیزه فراوان، شروع به سرمایه گذاری کند. به همین دلیل نحوه ارائه ایده گاهی مهمتر از ماهیت ایده است. ارائه آن باید کاملا قابل فهم و درک بوده و بیان آن به گونه ای باشد که بتواند سوالات موجود در ذهن سرمایه گذار را به نحو کامل و قانع کننده ای و بصورت مکتوب پاسخگو باشد.
نکته مهم دیگر در تدوین طرح کسب و کار این است که باید کاملا قابل اجرا باشد. طرح کسب و کار باید در نهایت منتهی به یک مسیر برای عمل شود و راهنمای حرکت بعدی سازمان قرار گیرد. اجرایی و عملیاتی بودن طرح کسب و کار از ویژگی های مهم یک طرح کسب و کار خوب است.
در طرح کسب و کار باید نیازهای صنعت و شرایط حاکم بر آن نیز در نظر گرفته شود. اگر طرحی تدوین شود که با آن صنعت غیر مرتبط باشد، نمی تواند مسیر را به درستی نشان داده و راهنمای خوبی برای توسعه کسب و کار باشد.
سودده یا زیان ده بودن یک طرح باید تدوین طرح کسب و کار آن تعیین می شود، پس یک طرح کسب و کار خوب باید واقعی و منطقی باشد. ایده ها و طرح های بسیاری در دنیا وجود دارد و گاهی صاحبان آنها فکر می کنند که بسیار سودده هستند، اما هنگامی که یک فرد متخصص روی کاغذ با یک چارچوب مشخص، آن طرح یا ایده را از جوانب مختلف می سنجد؛ به نتیجه عکس می رسد. همچنین در این فرایند ممکن است اصلاحاتی روی طرح و ایده باعث شکوفایی هرچه بیشتر آن شود.

یک طرح کسب و کار کامل چه بخش هایی دارد؟

یک طرح کسب و کار از بخش های مختلفی تشکیل شده است. این بخش ها بصورت زیر می باشند:
 1. معرفی شرکت یا فناور: معرفی سهامداران شرکت، اعضای هیئت مدیره، آدرس و اطلاعات دفتر، نیروهای انسانی، افتخارات و دستاوردها و... .
 2. معرفی دقیق محصول: کاربردها، مزایا، فرایند تولید و ... .
 3. اطلاعات دقیق بازار: جهت رشد صنعت، تعیین ترید مپ، بدست آوردن آمار مربوط به صادرات و بازارهای جهانی و... .
 4. امکان سنجی: تعیین مرحله رشد محصول، تعیین نقاط ضعف و قوت محصول در بازار یا به تنهایی و... .
 5. محاسبات مالی: مقدار فروش، مقدار درآمد، هزینه های ثابت و متغیر، IRR، NPV و ... .

چه مدارک و گواهی هایی برای تدوین طرح کسب و کار لازم است؟

مدارک و مستنداتی که در طرح کسب و کار باید وجود داشته باشد بصورت زیر است:
 • مستندات فنی شامل مطالعات بازارهای داخلی و خارجی، مقایسه با محصولات مشابه، ویژگی های فنی محصول و ... .
 • مستندات اقتصادی شامل بررسی عرضه هایی که به بازار انجام شده، بررسی قیمت های موجود در بازار، آنالیز رقبا، بررسی ارزش افزوده ای که ایجاد کرده و... .
 • مستندات مالی شامل در نظر گرفتن قیمت مواد اولیه، قیمت فروش، قیمت ماشین آلات و تجهیزات و... . مستندات مالی باید در نهایت منجر به کشف بهای تمام شده و بهای فروش شوند.
 • مستندات استراتژیک شامل اهداف و چشم انداز شرکت، رسالت ها و ماموریت ها، بررسی رزومه افراد تیم و توانمندی های آنها و... .
 همچنین وجود تعدادی از تاییدیه ها، مستندات و مدارک می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد؛ مانند دستاوردها و افتخارات مربوط به شرکت یا محصول، تاییدیه ها، اظهارنامه های مالیاتی و... .

چالش های مسیر

بدست آوردن سود و زیان طرح بصورت دقیق در بعضی طرح های کسب و کار می تواند با چالش روبه رو باشد. این چالش به اینگونه ایجاد می شود که سود یا زیان واقعی محاسبه شده در طرح کسب و کار، خلاف سود و زیان مدنظر صاحب آن باشد. همانطور که در بالا گفته شد، گاهی فکر می کنیم یک ایده یا طرح حاوی سود کلانی است اما وقتی محاسبات دقیق بازاری و مالی انجام می شود، نتیجه خلاف انتظارات می شود.

تمایز مهرادتک با دیگر همکاران

تمایز مهرادتک با دیگر همکاران

چرا مهرادتک؟

 • شرکت دانش بنیان زیر نظر معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری
 • عضو شرکت های خدمات فناوری و مستقر در پارک علم و فناوری استان قم
 • کارگزار انتقال فناوری ستاد نانو در استان قم
 • کارگزار فن بازار شرکت شهرک های صنعتی استان قم
 • عضو کارگروه انتقال فناوری ایران و کره

پروژه های موفق ما

تا به الان ده ها طرح کسب وکار متناسب با نیاز کسب و کارها برای دریافت تسهیلات، ارائه به سرمایه گذار، مشخص کردن چارچوب کسب وکار و... آماده شده است مانند:

 

اگر شما هنوز برای ایده یا کسب و کار فناورانه خود طرح کسب و کار تدوین نکرده اید، و یا نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؛ با شماره های زیر در تماس باشید:

 • 09108010795
 • 09108010797
 • 02533551285

قسمت دیدگاه بسته شده است.

رویداد فولادی شو