ثبت اختراع و طرح صنعتی

از زمان کودکی مخترعین در ذهنمان افراد خاصی بودند. گاهی وقتی از ما می پرسیدند: «دوست داری چه کاره شوی؟» و ما می گفتیم: "مخترع". مخترعین از کودکی علائم و نشانه هایی داشتند که به ما نشان می داد آن ها احتمالا مخترع می شوند؛ مثلا علاقه داشتن به ایجاد یک محصول جدید با ابزارهای به جا مانده از محصولات قبلی، کنکاش و جست و جو در موضوعات قبلی و... . اما بزرگتر که شدیم بیشتر متوجه چالش ها و موانع این مسیر شدیم. بسیاری از مخترعین به علت ثبت نکردن اختراعات خود سود هنگفتی را از دست دادند و یا از دست دادن دانش و فرمول تولید خود را تجربه کرده اند. در این مطلب تلاش می کنیم یک نمای کلی از ثبت اختراع و مزایای آن را در اختیار شما بگذاریم:

اختراع چیست؟

اختراع یا اِبداع، یک وسیله، روش، ترکیب یا فرایند منحصر به فرد یا جدید است. فرایند اختراع، فرآیندی جزئی در یک فرایند کلی مهندسی و توسعه محصول است. اختراع می‌تواند یک پیشرفت در یک ماشین یا محصول یا یک فرایند جدید برای ایجاد یک شی یا یک نتیجه باشد. اختراع میتواند یک مشکل را از جامعه برطرف کند و مثلا یک روش کارآمدتر برای رسیدن به یک محصول یا هدف ایجاد کند.

طرح صنعتی چیست؟

هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ‌ها و هرگونه شکل سه ‌بعدی با خطوط‌، رنگ‌ها و یا بدون آن‌، به‌گونه ‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع  دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از طرح صنعتی داشته باشیم می توانیم بگوییم تغییرات فنی یا ظاهری شامل ویژگی‌های مربوط به شکل، ساختار، نقوش و تزئیناتی یک کالای صنعتی یا صنایع دستی که در نهایت باعث تولید یک محصول چشم نواز و جذاب شود. طرح صنعتی یک تصویری یا شکل شماتیک است که برای اولین بار ایجاد می شود

تفاوت اختراع با طرح صنعتی

در کل ثبت اختراع از طرح صنعتی پیچیده تر است و فرایند دشوارتری دارد. طرح صنعتی تنها شکل ظاهری را در نظر می گیرد و با ساختار فنی و سیستم کار ندارد. اما در ثبت اختراع سیستم و مکانیزم عملکردی مدنظر قرار گرفته می شود. اختراع و طرح صنعتی باید دارای نوآوری باشند اما این نوآوری اگر فقط در شکل ظاهری باشد طرح صنعتی نامیده می شود. فرایند ثبت طرح صنعتی آسانتر است و از حمایت های کمتری نیز برخوردار می شود.

چرا باید اختراع یا طرح خود را ثبت کنیم؟

مزیت رقابتی بسیار مهم شرکت ها، خلاقیت ها و نوآوری هایی است که روی محصولات، فرمولاسیون ها و روش های تولیدشان ایجاد میکنند. این خلاقیت ها و نوآوری ها به نام دارایی های فکری و معنوی شرکت ها شناخته می شود که قطعا باید مانند دارایی های فیزیکی مورد حفاظت قرار بگیرد. ثبت اختراع باعث می شود تا 20 سال مالکیت معنوی آن اختراع برای مخترعش باشد و اگر کسی مشابه محصول را تولید کند و یا از آن کپی برداری کند، می توان پیگیری قانونی انجام داد و اجازه استفاده از اثر اختراعی را نداد. بحث مالکیت معنوی که در ثبت اختراع مطرح است می تواند باعث حفظ و نگهداشت زحمت مخترعین و دانشمندان شود و بهره مندی از منافع آن برای مخترع بماند. ثبت اختراع برای شرکت هایی که در بازارهای رقابتی فعالیت می کنند و هر لحظه امکان از دست رفتن ایده ها و اختراعات نوآورانه آنها وجود دارد، بسیار مناسب می باشد.
شرکت هایی که در زمینه هایی مانند طراحی فعالیت می کنند، طرح های نوآورانه و جدید خود را بهتر است ثبت کنند؛ زیرا تا 5 سال مالکیت آن اثر برای صاحبش می ماند و اجازه استفاده از آن برای دیگر رقبا داده نمی شود.

چه محصولی ثبت اختراع یا طرح صنعتی می شود؟

 • در داخل یا خارج مشابهی نداشته باشد و برای اولین بار تولید شده باشد.
 • دارای گام ابتکاری باشد یعنی نوآوری غیر بدیهی داشته باشد.
 • محصول دارای کاربرد صنعتی باشد.
این موارد برای اقدام به ثبت اختراع لازم است. باید این نکته را در نظر داشت که هرچه اختراع گام ابتکاری بیشتری داشته باشد، احتمال پذیرش آن برای ثبت بیشتر است. البته این گام ابتکاری باید طبق اصول و قوائد خاصی انجام شده باشد.
محصولاتی که ثبت اختراع می شوند باید یا مربوط به یک محصول باشند مانند دستگاه ها و تجهیزات، یا مربوط به فرمولاسیون و ماده باشند و یا درباره روش تولید و فرایند آن باشند. یک دسته بندی دیگر نیز برای درک بیشتر این مطلب وجود دارد؛ محصولاتی می توانند ثبت اختراع شوند که یا فرآورده باشند یا روش تولید مربوط به محصول باشند.
خدمات را نمی توان ثبت اختراع کرذ. مثلا یک روش برای درمان بیماری نمی تواند ثبت اختراع شود یا روش های آموزشی تربیتی را نمیتوان ثبت اختراع کرد. فرآورده شامل تجهیزات و فرمولاسیون می شود.
طرح صنعتی باید شکل مکانیکی داشته باشد و بتوانید آن را ببینید. فرمولاسیون و روش تولید را نمی توان ثبت طرح صنعتی کرد.

چه مدارک و گواهی هایی برای ثبت اختراع لازم است؟

برای ثبت اختراع جمع آوری سه فایل ضروری است: 1) توصیف نامه 2) ادعا نامه 3) نقشه ها. هر سه مورد نیاز به ایجاد یک فایل تخصصی دارد و باید طبق چارچوب هایی تعیین شود. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که گاهی نیاز به تاییدیه آزمایشگاه برای استاندارد بودن دستگاه، تجهیزات و یا محصولات می باشد.

چه مدارک و گواهی هایی برای ثبت طرح صنعتی لازم است؟

برای ثبت طرح صنعتی فقط طرح نقشه ایزومتریکی از همه ابعاد و توصیف نامه لازم است.

مراحل ثبت اختراع و طرح صنعتی در مهراد تک

 1. عقد قرارداد
 2. جست و جو درباره اختراعات مشابه. این مرحله در آخر توسط داور انجام می شود که تیم مهراد تک آنرا در ابتدای کار انجام می دهد.
 3. آماده سازی فایل های مربوطه. در این مرحله اگر نیاز به طراحی سه بعدی باشد انجام می شود.
 4. ارسال موارد جمع آوری شده برای سازمان مالکیت معنوی.
 5. در سازمان طبق یکسری اصول داور انتخاب می شود.
 6. داور نظر خود را در کاربرگ ارائه می دهد.
 7. پس از ارسال نظر به تهران، نتیجه توسط تیم تهران در کارتابل ارائه می شود.
اگر پروژه تایید نشود، شرکت مهراد تک مجددا فایل دفاعیه را آماده کرده و مجددا ارسال می کند و مراحل دوباره انجام می شود.
برای تایید طرح صنعتی فایل های مورد نیاز برای کارشناس ارسال می شود و او نظر خود را در کارتابل پس از جست و جو برای اطمینان از جدید و نوآورانه بودن آن، در کارتابل بارگذاری می کند.

چالش های مسیر

چالش برانگیز ترین مورد در فرایند ثبت اختراع و طرح صنعتی، گام ابتکاری است. همانطور که گفته شد در گام ابتکاری باید نوآوری های غیر بدیهی استفاده شده باشد، به همین دلیل شرکت ها یا افراد اکثرا در این مرحله و نحوه ارائه صحیح آن به مشکل می خورند و ممکن است با شکست مواجه شوند. اگر می خواهید ثبت اختراع انجام دهید، بهتر است با کسانی که این مسیر را طی کرده اند و یا در این زمینه متخصص اند، مشورت کنید تا بتوانید از موانع آن اطلاع پیدا کنید و راه حل مناسب برای رفع موانع بیابید.

تمایز مهراد تک با دیگر همکاران

شرکت ها اصولا برای حفظ دارایی های فکری و مالکیت معنوی آنها از طریق ثبت اختراع و طرح صنعتی، به مهراد تک مراجعه می کنند. در اینجا تلاش می کنیم تمایز ارائه این خدمت ما را با دیگر همکاران بیان کنیم تا مخاطب بتواند درست ترین تصمیم را بگیرد.

 • سه نفر از اعضای تیم مهراد تک از داوران ثبت اختراع و طرح صنعتی می باشند که این باعث می شود تمام چارچوب ها و گلوگاه های این مسیر را بدانند و بتوانند از دید داور به آن نگاه کنند.
 • جست و جوی صحیح یکی از مواردی است که در فرایند ثبت اختراع و طرح مهم می باشد. تیم مهراد تک قدرت جست و جوی بالایی دارند و همین باعث می شود کاری که داور در مراحل پایانی تحقیق خود می کند، در ابتدا انجام شود.
 • قراردادی که بسته می شود تا جایی ادامه می یابد که محصول مشابهی پیدا نشود. هر زمان در جست و جو به محصول مشابهی برخورد شود، باقی مراحل با توجه به درخواست متقاضی ادامه می یابد.
 • تیم مهراد تک در این زمینه تخصص و تجربه بالایی دارد و همین باعث می شود تا حد زیادی اینکه محصول ثبت اختراع می شود یا نه را تشخیص دهد. به همین دلیل متقاضی متوجه می شود که کجای کار نیاز به اصلاح و بازبینی دارد.
 • همچنین تیم مهراد تک فقط به جمع آوری مدارک و مستندات نمی پردازد بلکه با مشاوره ها و راهنمایی هایی که می کند باعث می شود متقاضی گام های ابتکاری را محکم تر بردارد و یا ارتقایی در محصول ایجاد کند که ثبت اختراع آن با احتمال بالاتری انجام شود.

ثبت اختراع

در آخر لازم به ذکر است که هدف مهراد تک تنها ثبت اختراع و طرح صنعتی شرکت ها نمی باشد. ما می خواهیم با ثبت یک محصول نوآورانه به صورت اختراع یا طرح صنعتی، پایه ای برای تجاری سازی و تولید محصولات فناورانه بنا کنیم و با همکاری شرکت ها روز به روز شاهد ارتقای تولیدات و بازار محصولات باشیم.

چرا مهرادتک؟

 • شرکت دانش بنیان زیر نظر معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری
 • عضو شرکت های خدمات فناوری و مستقر در پارک علم و فناوری استان قم
 • کارگزار انتقال فناوری ستاد نانو در استان قم
 • کارگزار فن بازار شرکت شهرک های صنعتی استان قم
 • عضو کارگروه انتقال فناوری ایران و کره

پروژه های موفق ما:

شرکت مهراد تک از سال 1389 تا امروز بیش از 200 پروژه ثبت اختراع و طرح صنعتی را به سرانجام رسانده که آمار خوبی در این حوزه می باشد. در خدمت ثبت اختراع مهراد تک اصولا بالای 80 درصد پرونده ها را با موفقیت پشت سر گذاشته و ما افتخار همکاری با شرکت های صنعتی بزرگ و کوچک زیادی را داشته ایم. شرکت هایی از جمله شرکت پاکشوما، فریدولین، آذرخش، سپهر کارتن، راما مهر آریا و... .

 

شما می توانید با استفاده از لینک های زیر محصولات مشابه محصول فناورنه خود را در ایران و در جهان بیابید:

همچنین برای جستجوی اختراعات خارجی می توانید

از یکی از بانک های اطلاعات اختراعات جهان استفده کنید:fpo

برای جستجوی موارد مشابه اختراعات داخلی می توانید بانک اطلاعات اختراعات

مرکز مالکیت معنوی کشور را بررسی کنید. همچنین آمار سالانه اختراعات کشور را از اینجا ببینید.

دیدگاه در"ثبت اختراع و طرح صنعتی"

 1. امید اسدی

  با سلام با تشکر بابت انتشار این خبر .از مشکلات اداره ثبت اختراعات از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ :
  اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید و دارای گام ابتکاری است ولی مراجع دانشگاهی و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !
  در این خصوص از متقاضیان به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کرده ام:
  کارشناس محترم با سلام ، اینجانب به شخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضی پرونده خود را به حداقل ۵۰ مرجع ارسال کند و پرونده ۳ ماه در هر مرجع توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند ، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود ۸ سال و پرداخت هزینه چیزی حدود ۳۰ ملیون تومان . در حال حاضر ۱۱ مرجع در پرونده های قبلی اعلام کرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از ۸ سال پرونده به چه درد متقاضی می خورد ؟ ، دوم اینکه اگر اینجانب بخواهم ۲۰ اظهارنامه با این روند ثبت کنم یه چیزی حدود ۶۰۰ ملیون باید هزینه کنم ( بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده است ؟ ) ، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت این هزینه را می تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع ۵ کیلو روغن نباتی ارزش داره ؟ ) ، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه های خود اختراع ثبت می کنند برخی با دارایی های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می کنند مثل اعضا هیات علمی ، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن ها برگشت میدهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید . یعنی این وسط فقط پول جابجا می شود و کسی ضرر نمی کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه های خود اختراع انجام میدهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند ، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمایه خود را از دست داده اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می باشد . چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند ، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبی می شود یعنی دو قشر بالا و پایین که در این صورت کاپیتالیسم رخ می دهد و …
  https://www.farsnews.ir/news/13990415000143/
  _______________
  https://www.tabnak.ir/fa/news/992264/

  • تیم مهرادتک

   سلام خدمت شما مخترع عزیز
   بله روند داوری اختراع مشکلات خاص خود را دارد. پیشنهادی که دارم اینه تمرکز خودتون رو از ثبت به تچاری سازی اختراع تغییر بدید. هدف همه این ثبت ها اینه که از طرح پول دربیاد، به نظرم با اولویت بندی طرح ها بر مبنای وضعیت مشتری، بازار، استراتژیک بودن و امکان تجاری شدن، 2 طرح ایده آل خود را انتخاب و گام های بعدی تجاری سازی رو بردارید. پرسشنامه اولویت بندی تجاری سازی زیر کمک تون میکنه:
   https://drive.google.com/file/d/1cuRypW-1jUSePTLedo4Av-Wg1kdGg_A6/view?usp=sharing

دیدگاه خود را بنویسید

گروه واتساپ

آخرین اخبار

ایوند

رویدادهای برگزار شده و آتی

صفحه اینستاگرام

آخرین اخبار را دنبال کنید

کانال آپارات

ویدئوهای آموزشی