رصد و تدوین نقشه راه فناوری

ستاره بودن در بازار، هدف شرکت های بزرگ و پیشرو در صنایع مختلف است. بسیاری از شرکت ها در چشم انداز خود حرکت برای ستاره و رهبر بازار بودن را قرار داده اند ولی هنوز به آن نرسیده اند و گاهی حتی قدمی هم برای آن برنداشته اند. چرا تا الان به هدف خود نرسیده اند؟ چگونه باید به آن برسند؟ نقاط قوت و ضعف داخلی شرکت چه چیزهایی هستند؟ فرصت ها و تهدید های محیط چه چیزهایی هستند؟ و... سوالاتی هستند که برای شرکت ها حیاتی اند. پاسخ دقیق و صحیح به این سوالات، مهم و پیچیده است. در زیر خلاصه ای از خدمت رصد و نقشه راه ارائه می دهیم:

رصد و نقشه راه فناوری یعنی چه؟

رصد در لغت به معنای نظاره گری، نظارت، مراقبت و نگهبانی می باشد. بسیاری از شرکت ها در سند استراتژیک و چشم انداز خود نامی از رهبری بازار، فناوری های جدید و مواردی از این دست برده اند ولی به مرور زمان یا به فراموشی سپرده شده و یا اینکه شرکت برای آنها برنامه ای نداشته است. در شرکت های بزرگ اصولا واحد تحقیق و توسعه وجود دارد که باید نیازهای علمی و فناوری شرکت را تشخیص دهد و در پی رفع آنها برنامه ریزی کند. علی رغم وجود این واحد در شرکت ها، بسیاری از شرکت ها در شناسایی نیازها، رفع آنها و توسعه محصولات به دلایل متعددی ناتوانند. یکی از دلایلی که احتمالا باعث ناتوانی این واحد در شرکت ها می شود، عدم داشتن آگاهی کامل نسبت به شرایط خارجی، بازار، مشتریان، رقبا، محصولات فناورانه صنعت و... است. بنابراین بهتر است رصد شرکت بصورت همه جانبه توسط یک تیم متخصص در خارج شرکت انجام شود.
پس از رصد و بدست آوردن یک دید دقیق از جایگاه شرکت در صنعت، بازار داخلی و بازار خارجی؛ برنامه ریزی و ایجاد یک نقشه برای ادامه مسیر مهم است. صرف نظارت نمی تواند باعث توسعه و رسیدن به رهبری بازار برای شرکت باشد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید برنامه ریزی کرد، مسیر صحیح را پیش بینی کرده و در نهایت منجر به اقدام شد. بنابراین در نقشه راه فناوری، با بررسی و تحقیقاتی که انجام شده، می توان یک نقشه تدوین کرد که بر اساس آن برای رسیدن به جایگاه مطلوب شرکت اقدام کرد.
در نهایت خدمت رصد و نقشه راه فناوری، تشخیص صحیح جایگاه فعلی شرکت در صنعت و بازارهای داخلی و خارجی و ایجاد یک نقشه راه فناوری برای رسیدن به جایگاه مطلوب لحاظ شده در چشم انداز شرکت ها می باشد.

رصد و نقشه راه فناوری برای چه شرکت هایی مناسب است؟

رصد و نقشه راه فناوری برای شرکت هایی مفید است که می خواهند ستاره یا رهبر بازار بمانند و یا اینکه تبدیل به آن شوند. این کسب و کارها اصولا در مرحله بلوغ از چرخه عمر یک محصول حضور دارند و هر لحظه ممکن است با زوال روبه رو شوند، به همین دلیل برای بقا و ماندگاری نیاز اکید به این خدمت دارند. محصولات و خدماتی که مرحله بلوغ خود را به پایان برده اند و به زوال نزدیک می شوند باید با ایجاد یک تغییر فناورانه مجددا به چرخه عمر برگردانده شوند و از نابودی همیشگی آنها جلوگیری کرد.
پس رصد و نقشه راه فناوری یا برای شرکت هایی انجام می شود که در سند استراتژیک و چشم انداز خود، رهبری بازار و استفاده از فناوری های جدید دیده می شود و تا الان هنوز به آن دست نیافته اند؛ یا اینکه رهبر بازار هستند ولی هر لحظه ممکن است به دلیل نزدیک شدن به زوال محصولات خود این موقعیت به خطر بیفتد.
 مورد مهمی که در این بخش وجود دارد این است که منشا اصلی آغاز مسیر رصد و نقشه راه فناوری، دغدغه مدیران شرکت است. اگر مدیران ارشد شرکت دغدغه مند باشند و عمیقا بخواهند به رهبری بازار برسند و یا به عنوان رهبر بازار ماندگار شوند، سراغ رصد و نقشه راه فناوری می روند. در غیر اینصورت به همان جایگاهی که در صنعت دارند راضی هستند و تمایل به پیشرفت روزافزون ندارند.

چگونه می توان رصد و نقشه راه فناوری کارآمدی داشت؟

 طبق رصد باید نسبت به شرکت یک احاطه خوبی پیدا کرد. بنابراین همکاری خود شرکت برای جمع آوری اطلاعات مرتبط و دقیق بسیار مهم می باشد. طبیعی است که اگر اطلاعات بطور ناقصی منتقل شود، رصد هم بصورت ناکارآمدی شکل می گیرد.
در ایجاد نقشه راه فناوری، باید بتوان خوب پیش بینی کرد. پیش بینی ضعیف می تواند باعث گمراه شدن شرکت از مسیر صحیح خود باشد. برای پیش بینی صحیح باید اطلاعات دقیق داشته و نسبت به ترندهای بازار جهانی و داخلی آگاهی کامل بدست آورد. نقص در هرکدام از این محتواها می تواند آینده شرکت را به خطر بیندازد.
نیازها و اولویت های شرکت باید با دید جامعی استخراج شود. نیازهای شرکت می تواند نشان دهنده مسیر آینده شرکت باشد. در واقع باید در نظر گرفت که تشخیص نیازها و اولویت های یک شرکت همان مواردی است که می تواند باعث توسعه آن و یا بقا در بازار و صنعت شود.

اجزای یک نقشه راه فناوری:

یک نقشه راه فناوری شش جز اصلی دارد:
 1. تهیه فهرست توانمندی های شرکت.
 2. استخراج نیازمندی های شرکت.
 3. فهرست کردن فناوری های داخلی و خارجی موجود در صنعت.
 4. استخراج ترندهای شرکت های جهانی در آن صنعت.
 5. ادغام موارد بالا با استراتژی ها و برنامه های شرکت.
 6. پیشنهاد محصولات فناورانه در حال رشد در صنعت متناسب با توانمندی های شرکت.

در نهایت این شش المان منجر به ایجاد مسیری می شود که با کمک آن می توان به هدف عالی شرکت دست یافت.

چالش های مسیر

بیان دو مورد در این بخش مهم بنظر می رسد:
اول اینکه همانطور که گفته شد برای رسیدن به یک نقشه راه فناوری کارآمد و موثر باید به همه اطلاعات شرکت از جمله آمارهای فروش، حاشیه سود، اطلاعات مالی، اطلاعات مشتریان داخلی و خارجی و... دست یافت. ارائه این اطلاعات بصورت دقیق و جامع اصولا مطلوب شرکت ها نیست اما شرکت ها باید بدانند که اگر از این چالش عبور کنند در نهایت به موفقیت بالایی دست می یابند. اولین چالش که با عبور از آن میتوان رصد و نقشه راه فناوری مناسبی تهیه کرد، ایجاد حس اعتماد بین دو طرف است یعنی شرکت متقاضی و تیمی که این وظیفه را برعهده دارند.
دومین مورد در بیان چالش این است که همانطور که در بالا گفته شد شرکت باید خودش دغدغه مند باشد. یعنی دغدغه توسعه محصولات و ماندگاری آنها در بازار را داشته باشد و همچنین در سند استراتژیک شرکت، این موضوع ثبت شده باشد. اگر سازمان نیازی در این زمینه در خود احساس نکند، نمی توان نقشه راه مناسبی برای شرکت تدوین کرد یا اینکه پس از تدوین در اجرای آن دچار مشکل می شود.

تمایز مهرادتک با دیگر همکاران

این خدمت در مهرادتک منحصر بفرد است. طبق تحقیقات انجام شده، این خدمت با این مدل جمع آوری اطلاعات و درنهایت ایجاد نقشه فناوری، جایی دیده نشده است. در مهرادتک تمرکز روی صنایع شیمیایی، پلیمری و معدنی می باشد. در این حوزه ها تابحال زنجیره های ارزش دقیقی استخراج شده است که احاطه کاملی روی آنها وجود دارد. همچنین تجربه های زیادی که در این زمینه داشته ایم، باعث شده منابع کسب اطلاعات موثقی داشته باشیم که بتوان با استفاده از آنها به نقشه راه های کارآمدی برای شرکت ها دست یافت.
اعتماد مشتریان ما باعث شده است که رزومه درخشانی در این زمینه بدست آوریم که با استفاده از آن تخصص و حفظ اطلاعات محرمانه متقاضیانمان را توسط تیم خودمان بسنجیم.

چرا مهرادتک؟

 • شرکت دانش بنیان زیر نظر معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری
 • عضو شرکت های خدمات فناوری و مستقر در پارک علم و فناوری استان قم
 • کارگزار انتقال فناوری ستاد نانو در استان قم
 • کارگزار فن بازار شرکت شهرک های صنعتی استان قم
 • عضو کارگروه انتقال فناوری ایران و کره

پروژه های موفق ما

برای شرکت های متعددی مانند گوارآب، پاک تک، توسعه صنایع رضا، نبات پایتخت و... رصد فناوری و نقشه راه انجام شده است. این خدمت برای شرکت ها در نهایت منجر به معرفی تعدادی محصول فناورانه آتی شد.
اگر شما هم می خواهید روند صنعت خود را پیدا کرده و متناسب با آن محصولات خود را ارتقا دهید، با شماره های زیر در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان مهرادتک بهره مند شوید:
 • 09108010795
 • 09108010797
 • 02533551285

تماس با ما

ثبت درخواست مشاوره رایگان

 • Max. file size: 128 MB.
دیدگاه خود را بنویسید